Teknoloji

Amazon’un bu kararı çok konuşulacak

Amazon, COVID-19 testi pozitif çıkan çalışanlarına 2 Mayıs’tan itibaren ücretli izin vermeyecek.

Şirketin cumartesi günü gönderdiği bir notta duyurulan yeni politikayla, Amazon’un işçilere yönelik politikalarını bir kez daha gözden geçirdiği görülüyor. Pandeminin başlangıcında şirket, işçilere 14 güne kadar ücretli izin veriyordu. Ocak ayında bu izinler yarıya indirilmişti.

Hızlı testlerin yaygınlaşmasına atıfta bulunan Amazon, çalışanlara artık COVID-19 test sonuçlarını beklerken mazeret izni de vermeyeceğini açıkladı. Aynı zamanda şirket aşı teşvik programını da sonlandıracak. Bu teşvik programı kapsamında Amazon işçilere her COVID-19 aşı dozu için 40 dolar ödeme yapıyordu. Şirket, yerel yasalar gerektirmedikçe, şirket içi pozitif COVID-19 vakalarıyla ilgili de artık bilgilendirme yapmayacağını açıkladı.

Şirket duyuruda, “Pandemi vakalarında yaşanan azalma ve COVID-19 aşılarının ve tedavilerinin yaygınlaşması gibi gelişmeler COVID öncesi politikalarımıza güvenli bir şekilde dönmeye başlayabileceğimize işaret ediyor” dedi.

Amazon’un yeni COVID-19 politikaları, şirketin Staten Island deposundaki işçilerin sendikalaşmaya oy verip vermediklerinin öğrenileceği gün yürürlüğe girecek. Eski çalışan Christian Smalls tarafından yönetilen Amazon İşçi Sendikası, tesisteki işçileri temsil etmeyi umuyor. Smalls, pandeminin başlangıcında Amazon’un COVID-19 güvenlik politikalarını protesto etmek için çalıştığı depoda greve gittiğinde uluslararası tanınırlık kazandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu