Teknoloji

Tomb Raider ve Deus Ex serilerini geliştiren stüdyolar satılıyor

Oyun dünyasında dengeleri değiştirilebilecek bir anlaşma kapıda. Oyun dünyasının önde gelen şirketleri arasında yer alan Square Enix, elindeki en önemli fikri mülkiyetlerden ikisi olan Tomb Raider ve Deus Ex serilerini satma kararı aldı.

Özellikle bugüne kadar milyonlarca kopya satmış bir seri olan Tomb Raider’ın satılıyor olması şaşkınlık yarattı.

Square Enix, sadece bu iki önemli oyun serisini değil, bu oyunları geliştiren stüdyoları satıyor. Oyun serileri de bu anlaşma kapsamında stüdyoların yeni sahiplerine geçiyor. Bu stüdyoların yeni sahibi ise Embracer Group olacak. Embracer Group, Square Enix’ten üç farklı oyun stüdyosu (Crystal Dynamics, Eidos-Montreal ve Square Enix Montreal) almak için yaklaşık 300 milyon dolar ödeyecek.

Oyun dünyasında bu yıl yaşanan en büyük anlaşmalardan biri olan Square Enix-Embracer Group anlaşmasının temmuz-eylül ayları arasında tamamlanması bekleniyor. Anlaşmanın ne zaman resmi olarak tamamlanacağı izinlerin alınmasına bağlı olacak.

Square Enix’in sattığı bu üç stüdyonun daha önce geliştirdiği 50 küsür oyunun yanı sıra bu stüdyoların gelecek projeleri ve piyasadaki oyunlarının satış gelirleri de Embracer Group’a geçecek. Anlaşma kapsamında satılan oyunlar arasında Thief ve Legacy of Kain de bulunuyor.

Oyun dünyasındaki en büyük yayıncılardan biri olan Embracer Group, Borderlands oyunlarını yapan Gearbox’ın yanı sıra Saber Interactive ve THQ Nordic gibi oyun şirketlerini de bünyesinde barındırıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu